به وب سایت شهید آیت الله حیدری خوش آمدید
کتاب
نظرسنجی
نظر شما در خصوص سایت شهید حیدری:

خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 15737
 بازدید امروز : 232
 کل بازدید : 330536
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.1563
اخبار > شهید شهریاری ، شهید مکه


  چاپ        ارسال به دوست

شهید شهریاری ، شهید مکه

اولین باری که حاج احمد شهریاری را دیدم در وهله اول چهره ی نورانی، شاداب و سرزنده اش مرا سخت مجذوب خود ساخت، دریادل و فعال و خستگی ناپذیر بود روح شوخ طبعی داشت و دائم به فکر انجام کارهای بزرگ بود . سخن گفتن از شهید حاج احمد کاری بس سخت و دشوار است و بیان خاطراتی که در آن ایام حساس آغاز بکار مجلس و دوران دفاع مقدس و مقطعی که منافقین در پی ضربه زدن به نیروهای انقلابی بودند بس دشوارتر.

شهید شهریاری از آنجا که سری پرشور داشت از ابتدا قانع به انجام کارهای اداری صرف و پشت میز بودن و ریاست کردن نبود، در همان آغاز ایشان پیشنهاد ایجاد بخش فرهنگی تحت عنوان "دفتر تبلیغات مجلس شورای اسلامی" را ارائه نمودند و سالها با عنوان رئیس دفتر تبلیغات ( بعدها اداره تبلیغات و انتشارات نام گرفت ) و با دو نفر نیرو در مجلس به فعالیت پرداخته شد ...

او که در رشته اقتصاد دانشگاه تهران تحصیل می کرد در انجمن اسلامی دانشگاه هم فعالیت فرهنگی داشت . به واقع فرهنگی بود دغدغه اش آگاهی بخشی و اثر گذاری بود. بمناسبت های مختلف در راهروهای مجلس قدیم نمایشگاه کتاب برگزار میکرد، ساده و بی تکلف بود؛ یادم می آید در آنزمان اتومبیل شورلت مشکی رنگی از واحد موتوری در اختیار ما بود و خودش رانندگی میکرد به مراکز انتشاراتی و کتابفروشی ها سر میزد و ماشین را پر از کتاب میکرد تا سقف، به گونه ای که خودش از بیرون پیدا نبود و مقابل مجلس کتابها را تحویل ما میداد و در همان حال رانندگی، فکر نوشتن مقدمه برای کتاب کارنامه مجلس بود ، دستی بر قلم داشت، مطالب کتابهای منتشره روابط عمومی را به قلم خودش تهیه و آماده میکرد. کتاب سه جلدی شهید آیت نماینده مجلس و از شهدای ترور را بی وقفه و بصورت شبانه روزی زحمت تهیه و تدوین و جمع آوری عکسها و اسناد آنرا به تنهائی انجام داد. کلیه انتشارات روابط عمومی مجلس آنزمان گواه و مدیون خدمات حاج احمد است . همزمان نمایندگان مجلس را برای اعزام به جبهه های دفاع مقدس بسیج میکرد ، هر پانزده روز یکبار بصورت محرمانه لیستی هفت تا ده نفره از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را با آمادگی آنان تهیه میکرد و از طریق ارتش با هواپیمای سی 130 و بهمراه خودش و یا حقیر به خط مقدم جهت آشنایی از وضعیت جبهه ها و روحیه دادن به رزمندگان بمدت یک هفته اعزام می کرد . فرماندهی بسیج محل خود واقع در خیابان گرگان نظام آباد تهران نیز بر عهده اش بود ؛ و خود نیزدر جبهه ها و چه اعزام رزمندگان حضوری چشمگیر داشت.

در برگزاری یادواره شهدا سر از پا نمی شناخت، یادم می آید سال 1362 قرار شد سالروز شهادت شهدای هفتم تیر مراسم بزرگی در مقابل ساختمان مجلس قدیم با حضور شخصیتها و مردم همیشه در صحنه برگزار شود. همانگونه که ذکر آن رفت به کارهای کوچک بسنده نمی کرد. تاریخ مراسم های مردمی و بزرگ اعزام به جبهه ها و ... مقابل مجلس گواه این مدعاست. از چند ماه قبل با پیگیری هایش دریافت که در شهر اصفهان یک عکاسی وجود دارد که عکس های متری بر روی کاغذ عکاسی چاپ میکند (امکانات آنروز چاپ عکس بزرگ بصورت بنر میسر نبود و بصورت دستی در تاریکخانه انجام میشد) در چند نوبت به اصفهان سفر کرد و تعداد 27 عکس شهدای هفتم تیرمجلس در ابعاد سه در سه متر را تهیه و در حیاط مجلس بر روی بوم جداگانه چسبانیده و همه را در داخل خانه های نمای اصلی مجلس بصورت کلمه الله اکبر نصب کردیم. در روز برگزاری مراسم ،تصاویر شهدا که مزین نام زیبای الله اکبر بود توجه همگان را جلب و این عکس در سرتاسر رسانه های داخلی و خارجی منتشر گردید.

به فقرا کمک میکرد، برای مدارس کتاب و کتابخانه تهیه و مجانی اهدا میکرد؛ با اتومبیل شخصی پیکان خود که آنروزها بصورت قسطی خریداری کرده بود همیشه مسیر رفت و آمد به منزل را بصورت مجانی مسافر سوارمیکرد وقتی به ایشان میگفتم این چه کاریست ؟ میگفت :باید به مردم کمک کرد..این ماشین که خالی ست.بنزین هم میسوزد پس چه بهتربه مردم کمک کنم، ضمنا در مسیر هم با مردم گفتگو میکرد و در بحثهای سیاسی آنزمان شرکت میجست و از حقانیت انقلاب و نظام دفاع میکرد. عاشق امام بود. در سالگرد مجلس و دیدار با امام علیرغم عشق و علاقه اش به امام ، کارت دیدار با امام خمینی (ره)در حسینیه جماران را در آخرین لحظه به من داد و گفت: تو فرزند شهیدی!.

شهید کعبه حاج احمد عشق به معبود داشت و در ایام حج سر از پا نمی شناخت در خدمت به خلق خدا و در ایام سفر معنوی بیت الله الحرام بعنوان سرناظر کاروان عاشقانه بسوی مکه و مدینه می شتافت.

حاج احمد شهریاری در آخرین سفر خود به بیت الله الحرام ، روز ششم ذیحجه سال 1366، بود که بهمراه حاجیان ایرانی و برخی از حجاج سایر کشورها که به صف ایرانیان پیوسته بودند ، راهپیمایی عظیم برائت از مشرکین را در مکه معظمه آغاز کردند .

حجاج بیت الله الحرام در این راهپیمایی باشکوه ضمن اظهار تنفر از آمریکا و اسرائیل ، از همه کافران و مشرکان اعلام برائت نموده ، مسلمانان سراسر جهان اسلام را به اتحاد ویکپارچگی ، جهت مبارزه بی امان با سلطه قدرتهای شیطانی ، در راس آنان شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار ، دعوت نمودند .

گویی در و دیوار شهر مکه و ملائکه آسمان ، همصدا با حجاج شعار می دادند . عرب و عجم ، مبهوت و مسحور این طنین الهی شده بودند .

راهپیمایان ، پس از استماع پیام تاریخی حضرت امام خمینی ( ره) ، با شعار الله اکبر ، لا اله الا الله و مرگ بر آمریکا برای ادای نمازمغرب روانه حرم شدند . پس از طی مسافتی ، در حالی که جلوی جمعیت عظیم راهپیمایان ، زنان و گروهی جانبازان در حرکت بودند ، ناگهان ستونهایی از نظامیان آل سعود هویدا شد . آنان لحظه ای بعد ، به طرف صفوف حمله کردند و با باطوم بر سرو روی زائران بی گناه کوبیدند . این گروه ازیک سو ، و گروه دیگری نیز از بالای پله ها و ساختمانها ، سنگ و آجر ، آهن ، شیشه و بلوک سیمانی بر سر و روی مردم می ریختند . پس از آن ، شلیک گازهای سمی و خفه کننده آغاز شد و به دنبال آن رگبار گلوله ها به قصد کشتن راهپیمایان برائت ازمشرکین به سوی آنان سرازیر گردید و پیکرهای پاک آسمانی که جرمشان اعلام برائت و بیزاری از آمریکا ، اسرائیل و ایادی ناپاک آنها بود ، درخاک و خون غلتیدند .

گرامی باد یاد وخاطره شهید مکه شهید حاج احمد شهریاری شهیدی که درحرم امن الهی ، به مقام امن الهی ره یافت.

س حیدری-تیر ماه 91


٢٣:٤٣ - چهارشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٣٥    /    تعداد نمایش : ٩٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

گذر ایام

ساعت
اوقات شرعی
تقویم
اخبار