به وب سایت شهید آیت الله حیدری خوش آمدید
کتاب
نظرسنجی
نظر شما در خصوص سایت شهید حیدری:

خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 15750
 بازدید امروز : 301
 کل بازدید : 330605
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.2344
اخبار > شهید حیدری به قلم آقای دکتر عطائی


  چاپ        ارسال به دوست

شهید حیدری به قلم آقای دکتر عطائی

او معنی افتاب را می دانست
اسرار لطیف آب را می دانست
یا سینه اش از عطر شقایق پر بود
یا فلسفه شتاب را می دانستدهه پنجاه شمسی ، اوج قدرت اقتصادی سیاسی و نظامی برای رژیم پهلوی محسوب میشد. در آغاز این دهه ، جشن های 2500 ساله را برگزار نمود.
پس از آن به سرکوب گروهها و جریانهای سیاسی مخالف رژیم پرداختند و دهها نفر از علما و فضلای بزرگ حوزه های علمیه را در زندانها تحت آزار و شکنجه روحی و جسمی قرار دادند. در آنزمان استکبار جهانی ایران را جزیره ثبات نامید و شاه وظیفه ژاندارمی خلیج فارس را عهده دار شد.
با این حال امام و شاگردانش همچنان به بیدار سازی مردم در ایران مشغول بودند. شهید آیت الله حیدری از جمله یاران امام بودند که تا آنزمان بارها طعم زندان را چشیده و ممنوع المنبر بود. در سال 1352 ایشان نماز جماعت مغرب و عشا را در مسجد جوانان نهاوند برگزار میکرد. جمعی از متولیان این مسجد طی رایزنی هایی که با ساواک * داشتند ایشان را بعنوان سخنران شب 21 ماه رمضان معرفی کرده بودند. از انجا که ساواک تصور نمیکرد ، سخنرانی آیت الله حیدری غوغائی به پا کند ، ممانعت نکرد. خبر سخنرانی آیت الله حیدری مردم را به تکاپو انداخته بود. طوری که آن شب قبل از آنکه ایشان به مسجد برسند تمام صحن مسجد و خیابانهای اطراف مملو از جمعیت شده بود.
مردم نهاوند هم خشنود بودند که بعد از مدتها پای منبر ایشان می نشینند و هم نگران از یورش ماموران ساواک بودند. نیروهای ساواک نیز از دیدن این جمعیت وحشتزده بودند، طوری که خود رئیس ساواک داخل مسجد حضور داشت.
همین که شهید حیدری به سمت منبر رفت که سخنرانی خود را آغاز کند رئیس ساواک سد راهش شد و اجازه سخنرانی به وی نداد . شهید حیدری آرام و متین بدون اعتراض از مسجد خارج شد . مردم که از این عمل ساواک بسیار خشمگین بودند شهید حیدری را تا منزل که حدود یک و نیم کیلومتر فاصله داشت بدون دادن هیچگونه شعار و در آرامش کامل همراهی کردند.
این حرکت بسیار در روحیه مردم اثر گذاشت و نیروهای رژیم را در یک حالت انفعالی شدید قرار داد.
این حرکت اولین راهپیمایی آرام مردم نهاوند در مبارزه با رژیم ستمشاهی بود.
دکتر عبداله عطائی
( داماد مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد ولی حیدری)
به نقل از : روزنامه افکار 7 تیر 1391

* ساواک: سازمان اطلاعات و امنیت کشور در زمان قبل از انقلاب


١٢:٠٩ - پنج شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٤٢    /    تعداد نمایش : ١١٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

گذر ایام

ساعت
اوقات شرعی
تقویم
اخبار