به وب سایت شهید آیت الله حیدری خوش آمدید
کتاب
نظرسنجی
نظر شما در خصوص سایت شهید حیدری:

خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1793
 بازدید امروز : 437
 کل بازدید : 408489
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.1882
زندگینامه آیت الله حاج شیخ محمدولی حیدری

۞ يرفع الله الذين امنوا منكم والذين أوتوا العلم درجات  ۞

سوره مجادله؛ آيه 11
خداوند كساني را كه ايمان آورده‏اند و كساني را كه علم به آنان داده شده درجات عظيمي مي‏بخشد.

 

زندگینامه مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد ولی حیدری

شهرستان تاریخی نهاوند در همیشه تاریخ مهد علم و پرورش عالمان و دانشمندان بنام، در حوزه های مختلف، بخصوص حوزه دین بوده که بحمدالله بر هیچ کس از اهل دانش و فضل مستور نیست.
در بین بلاد ایران اسلامی شهر نهاوند به لحاظ دارا بودن چنین ظرفیت و قابلیتی بالا، همچون نگینی می درخشد.
فقیه وارسته مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد ولی حیدری در سال 1278 ه.ش مصادف با 1320 ه.ق  در یک خانواده مذهبی دیده به جهان گشود. تحصیلات خود را در نجف اشرف و قم نزد اساتید بزرگی چون آیت الله اصفهانی، آیت الله حائری و آیت الله خوانساری تکمیل و به مقامات عالیه علمی نائل گردید . وی یکی از ارکان حوزه علمیه قم محسوب و در تآسیس و ترویج احکام دین نقش بسزایی داشت.

عالمی بود پرهیزکار و خطیبی توانا و فداکار که در پرتو مجاهدتهای پیگیر و کوششهای خستگی ناپذیر خود تحولی عمیق در زمینه های مختلف دینی و اجتماعی این منطقه بوجود آورد. در اثر فعالیت و همکاری اش با مرحوم آیت الله حاج شیخ عزیزالله علیمرادیان حوزه علمیه نهاوند تآسیس گردید.

در مقام نمایندگی زعیم حوزه حضرت آیت الله العظمی بروجردی ، ملجاء و پناه مردم بود، خانه ایشان همیشه بروی مردم باز، و برای رفع حوائج آنان پاسخگو بوده است.

به عنوان یک قاضی عادل و حاکم مورد قبول، عامه دعاوی مردم را رسیدگی و حل و فصل می نمود چون مردم به دستگاه حکومتی خوش بین نبودند و لذا حل و فصل دعاوی فیمابین را نزد آن بزرگوار مطرح می نمودند.

او با آن مقام علمی، تقوایی و مناصب ظاهری و مقبولیت، با کمال زهد و پارسایی گذران زندگی می کرد و هیچ گاه مظاهر فریبنده دنیا او را از زی طلبگی و زندگی زاهدانه اش دور نکرد.

زندگی و خاطراتی که از آن بزرگوار در اذهان بجای مانده حکایت از آن دارد که وی مردی شجاع، مهربان، مؤمن، مردم دار و طرفدار فقرا ، خوش مجلس و صریح الهجه و حاضر جواب بوده است.

مردي مبارز بود در روزهای پرآشوب و خطرناک کودتای آمریکایی 28 مرداد خانه اش پناهگاه مبارزان و فراريان بود و از دستگیری و اعدام بسياري كه به اتهام مخالفت با کودتا در نهاوند تحت تعقیب یا دستگير شده بودند، با نفوذی که درمیان مردم داشتند جلوگيري نمودند.

ذوق و قریحه سرشار و طبع شعر داشت و آثاری به شعر و نثر در موضوعات مختلف دینی از ایشان بجای مانده است از جمله کتابهای " تنبيه الغافلين و ارشاد جاهلين " و کتاب" مختصر الاحكام في احوال نسوان" و همچنین مقالاتی در مجله ندای حق آنزمان به چاپ رسیده است.


سیمای او و سیرت جمیلش یادآور شهید آیت الله مدرس بود! . باید دانست که هیچ کس در برون گرایی و اشتهار در بین توده و افواه مردم ماندگار نمی شود مگر آنکه در درون گرایی و مبارزه با نفس و هواهای نفسانی، پیروز میدان شده باشد. راز ماندگاری شخصیت های الهی همین است.

دو فرزند و یک نوه اش از شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی میباشند شهید آیت الله محمد علی حیدری از شهدای هفتم تیر و شهید محمد حسن حیدری و پوریا حیدری که در ایام جنگ تحمیلی بشهادت رسیدند.

این عالم ربانی پس از 72 سال تلاش و خدمت به مردم در سحرگاه روز 17 دی ماه سال 1352 هجری شمسی مطابق با 13 ذیحجه الحرام 1393 هجری قمری دعوت حق را لبیک گفت. اعلی الله مقامه

سعید حیدری- بهمن 93

 

گذر ایام

ساعت
اوقات شرعی
تقویم
اخبار